Łokieć golfisty

Choć łokieć golfisty to dolegliwość, na którą powszechnie cierpią entuzjaści golfa, w rzeczywistości wcale nie trzeba być zapalonym golfistą, aby cierpieć na tego rodzaju dolegliwości. Choroba może dopaść osoby uprawiające inne sporty, a także pracowników fizycznych, którzy codziennie przez długie lata wykonują te same, powtarzające się czynności.

Łokieć golfisty objawia się bólem po wewnętrznej stronie łokcia, który jest spowodowany zaburzeniami w funkcjonowaniu mięśni zwieraczy nadgarstka. Ból może promieniować aż do palców ręki. Osoby, które cierpią na tę dolegliwość często porównują to uczucie do dźwigania na palcach bardzo ciężkich zakupów. Ból w przypadku łokcia golfisty może mieć różne natężenie – czasem jest on ledwie wyczuwalny, ale bywa i tak, że całkowicie utrudnia codzienne funkcjonowanie, powoduje zesztywnienie i bezwład ręki.

Leczenie łokcia golfisty jest uzależnione od stadium dolegliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest zaprzestanie wykonywania czynności, która prowadzi do dolegliwości bólowych. Jeśli uprawiamy konkretny sport – golf, tenisa czy badmintona, wystarczy po prostu na pewien czas odpuścić sobie treningi i w tym czasie robić ciepłe okłady czy przyjmować leki przeciwbólowe. Jednak zdarza się, że dolegliwość wynika z wykonywanych obowiązków zawodowych. Wtedy raczej trudno unikać na co dzień czynności, które nam szkodzą. Wiele osób walczy więc z bólem doraźnie, a jednocześnie wykonuje czynność, która dolegliwość potęguje. Aby nieco złagodzić dolegliwości warto robić sobie przerwy w pracy, ograniczyć przeciążanie chorej ręki, wykonywać ćwiczenia na ręce. Pomocna w łokciu golfisty może być również rehabilitacja, w szczególności takie zabiegi, jak krioterapia czy ultradźwięki to na tym polega głównie łokieć golfisty leczenie. Dzięki zabiegom ręka szybko powróci do sprawności, a procesy patologiczne zachodzące w obrębie mięśni zostaną zatrzymane. Jeśli natomiast nic nie zrobimy z dolegliwościami, kończyna w pewnym momencie stanie się całkowicie niesprawna, dojdzie do zwiotczenia mięśni i leczenie takiego stadium choroby będzie już mocno skomplikowane i kiepsko rokujące na przyszłość.

Author: beata

Jestem rehabilitantką.